Lazer Epilasyon ve İğneli Epilasyon Arasındaki Farklar


Lazer Epilasyon ve İğneli Epilasyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kalıcı bir epilasyon için genellikle lazer ve iğneli epilasyon 2 tercih olarak karşınıza çıkar.

İki tedavinin de birbirlerine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Size; bu yöntemlerin muhtemel sonuçlarını, potansiyel yan etkilerini, maliyet ve süre bakımından sizi nelerin beklediğini anlatan bir makale ile karşınızdayız.

Genel bakış

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, (FDA) tarafından kalıcı olarak onaylanmış tek epilasyon biçimi elektroliz metodu ile iğneli epilasyondur. Lazerle epilasyon ise yarı-kalıcı ve kalıcı kıl azaltılması şeklinde onaylanmıştır.

Profesyonel Bir Güzellik Salonu veya Evde Uygulama

Her iki tedavi de sertifikalı bir uygulayıcı tarafından yapılabilir veya ev kullanımı için üretilmiş makineler ile evde de yapılabilir.Bununla birlikte, ev tipi iğneli epilasyon cihazlarının kullanımını tavsiye etmiyoruz. Ayrıca, sadece FDA tarafından onaylanmış lazerli epilasyon cihazlarını kullanmanızı öneririz.

Evde yapılan işlemler daha ucuzdur, ancak profesyonel uygulamalara göre daha az etkili olacaktır.

Nasıl Uygulanıyor

İğneli Epilasyon, kıl köküne bir iğne veya prob vasıtasıyla kıl kökünde yer alan ve büyümeden sorumlu folikillerin yok edilmsei içinelektrik akımı verilmesi ile gerçekleştirilir. Uygulama her kıla ayrı ayrı uygulanır. İğneli epilasyon, koparma veya batma seviyesinde ağrılı olabilir. İğneli epilasyonda acıyı azaltmak için tedavi öncesi ve tedavi süresince çeşitli uygulamalar yapılabilir.İğneli epilasyon her tür  her tür saç ve cilt tipinde uygulanabilir.

Lazer Epilasyon, seçici Fototermoliz (SPTL) adı verilen bir teknik ile kıl folikülü içinde bulunan ve melanin isimli maddeyi hedef alır. Lazer atışları, kıl folikülünü deforme ederek kılların tekrar uzamasını durdurmayı amaçlamaktadır.

Uugulama sırasında, lokal bölgelerde aynı anda biden çok kıl köküne etki edecek şekilde çalışma yapılır. Lazer melanine yönelik olduğundan, bu işlem hafif tüylerde iyi sonuç vermez.

Lazer terapisi de iğneli epilasyon gibi ağrılı bir yöntemdir ve duyulan acı genellikle cilde gerilmiş bir paket lastiğinin değmesi kadar olacaktır.

Lazer epilasyondan önce ağrı kesici kremler kullanılabilir.

Kalıcı Kıl Giderme / Azaltmadan Ne Anlamamız Gerekiyor?

Bu uygulamalardan herhangi birisine başlamadan önce “kalıcı” epilasyon ve kılların azalmasının gerçekte ne ifade ettiğini anlamak önemlidir. Her iki uygulama, kıl kökünde bulunan folikülleri yok etmeyi ve kılın tekrar uzama riskini azaltmayı amaçlamakla birlikte, ancak yaşam döngüsünün anajen (büyüme) evresinde bulunan bir kıl kökünün kalıcı olarak yok edilmesi mümkündür.

Her kılın uygulama sırasında hangi aşamada olduğunu bilmek imkansız olduğu için, anajen evresi boyunca tüm kılları yakalamak için aynı bölgede daha sonra tekrar uygulama yapmak gereklidir.

Uyarı

İki uygulamada da kalıcı veya yarı kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür ancak zaman içinde vücudunuz hamilelik veya menopoz, hatta bazı hastalıklar sebebi ile hormonal değişiklikler yaşarsa bazı kıllar tekrar çıkabilir.

Sonuçlar

Elektroliz metodu ile iğneli epilasyon

Uygulama her kıl köküne ayrı ayrı ypıldığından dolayı, elektroliz zaman alıcı bir yöntemdir ve bu nedenle çoğunlukla yüz ve boyun gibi daha küçük alanlarda kullanılır.

Seanlar 15 dakika ile bir saat arasında sürebilir ve sonuçları görmek için bir ya da iki yıl boyunca aralıklarla 15 ile 30 arasında seans gerekebilir. Bununla birlikte, iğneli epilasyon ile kesin ve kalıcı sonuçlar elde etme şansınız çok daha fazladır.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon seansları genellikle 10 ila 30 dakika sürmektedir ve genellikle ilk sonuçları görmek için 7-8 seans yeterli olacaktır. Bu seanslar sonunda eğer şanslı iseni tüm kıllardan kalıcı olarak kurtulmuş olursunuz.

%80 ihtimalle kıllarda bir miktar azalma veya çok geç büyüme görmeniz mümkünken, düşük bir ihtimalle kıllarda hiçbir değişiklik olmaya bilir veya kıllar daha fazla çıkabilir. Lütfen aşağıdaki yan etkileri inceleyin.

Sertifikalı bir profesyonel, cildinizin türüne, kıl rengine ve büyümesine dayanarak, her uygulama sonrası olası sonuçları size uygulama öncesinde anlatacaktır. Sonuçlar uygulama bazında değişiklik göstereceği gibi beklenenden iyi veya kötü olabilmektedir.

Sertifikalı bir profesyonel, birkaç seans sonra sonra durumunuzu değerlendirebilir ve sizi neler bekleyebileceğiniz konusunda aydınlatabilir.

Olası Yan Etkiler

Her iki yöntemde, uygulamadan hemen sonra, şişme, hafif kızarıklık yaşamak normal olsa da, bu etkiler birkaç saat içinde hafifler.

Uygulamalar, sertifikalı bir profesyonel tarafından doğru şekilde yapılmazsa, aşağıda belirtilen yan etkilerin birine veya bir kaçına mazur kalma riskiniz önemli ölçüde artar.

Tedavi sonrası yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa (hafif kızarıklık ve şişlik dışında) bir doktora danışın ve cildiniz temizlenene ve / veya doktorunuzdan onay alıncaya kadar yeni bir seans almayınız.

Elektroliz Yöntemi İle İğneli Epilasyonun Yan Etkileri

 • Kızarıklık
 • Şişme
 • Tüysüz kılların artması
 • Geçici izler

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri: Tedavisi

 • Kaşınan cilt
 • Kuru cilt
 • Kızarıklık
 • Şişme
 • Cilt pigmentasyonundaki değişiklikler
 • Akne
 • Geçici izler
 • Enfeksiyon
 • Kabuk Oluşumu
 • Paradoksal hipertrikozis (kılların azalmaları yerine artmaları)

Lazer Epilasyon veya İğneli Epilasyon uzmanını şeçerken akıllıca daranarak olası yan etkilerden kurtulmuş olursunuz.

Muhtemel Maliyet

İğneli Epilasyon

Elektroliz yöntemi ile iğineli epilasyon seansları dakika üzerinden fiyatlandırılır ve bu rakam 1,5-2 tl/dakika olarak fiyatlandırılır. Kalıcı sonuçlar almak için 30 dakikalık 15-30 seansa ihtiyacınız olacağını düşünürsek, bir veya iki yıl içinde 675 tl ile 1.800 tl arasında bir maliyet beklemelisiniz.

Lazer Tedavisi

Lazerle epilasyon işleminde bir seansın maliyeti ortalama olarak 200-300 tl olacaktır. Tedavi başına ortalama 8 seansla toplam maliyet 1.600tl ile 2.400 tl arasında olabilir.

Unutmayın ki bunlar tamamen ortalama rakamlardır ve bazı insanlar bundan daha düşük maliyetlerle karşılaşacağı gibi (örneğin çene üzerinde bulunan birkaç tüye yapılan uygulama) diğerleri daha fazla harcama yapabilir (örneğin, tüm sırta yapılan uygulama)

Sonuç

Elektroliz yöntemi ile epilasyon şu anda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tarafından onaylanmış tek kalıcı epilasyon yöntemi olmasına rağmen, lazerli epilasyon yöntemi ile kıllardan olarak kurtumak veya azalma beklemek mümkündür.

İğneli epilasyon, zaman alan bir yöntemdir ve lazer ile kolayca halledilebilen vücudun geniş alanlarını için ideal değildir.

Lazer epilasyon uygulamaları hafif kıllar üzerinde iyi sonuç vermezken iğnelie epilasyon bu tür kıllarda da başarılı sonuçlar verecektir.

Her iki uygulamanın olası yan etkileri ve riskleri bulunmaktadır., ancak uygulamalar profesyonel bir ortamda sertifikalandırılmış bir profesyonel tarafından gerçekleştirilirse, bu riskler en aza indirgenir.

Uygulamaların maliyetleri ilk bakışta biraz yüksek  görünse de uzun vadede buna değer sonuçlar almak mümkündür.

Previous İğneli Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?
Next 5 Adımda Mükemmel İğneli Episayon Uzmanını Bulma

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir