İğneli Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?


İğneli Epilasyon Sonrası Olası Yan Etkiler

İğneli Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

İğneli epilasyon kıl kökünde bulunan foliküllerin içine ince bir iğne vasıtasıyla çok kısa bir süre içinde az miktarda elektrik akımı tatbik edilmesi ile yapılmaktadır. Bu prosedür genellikle çok fazla acıya sebep olmamakla birlikte bazıları insanlar duyacakları acıdan rahatsız olabilmektedir. İğneli epilasyon sırasında ve sonrasında görülen yan etkiler büyük oranda cildinizin hassasiyetine, seansların uzunluğuna ve uygulama yapılan bölgedeki kılların yoğunluğuna ve iğneli epilasyonu yapan uzmanın deneyimine bağlıdır.

Çoğu insan, iğneli epilasyon seanslarından sonra aşağıdaki yan etkilerden bir veya birkaçını yaşayabilir.

  • Uygulamadan birkaç saat içinde kaybolan kızarıklıklar (nadiren kızarıklıkların kaybolması 1 günden fazla zaman alabilir
  • Tedavi edilen alan üzerinde kırmızı noktalar (genellikle sadece birkaç gün sonra kaybolurlar)
  • Nadiren uygulama alanında küçük kabuklar oluşabilir (genellikle 1 hafta içinde düşerler)
  • Lokal şişlikler (Çoğu insanda bunlar sivrisinek ısırığı gibi bir görüntü oluştursada nadiren iğneli epilasyona karşı aşırı reaksiyon gösteren insanlarda ciltte büyük çıkıntılara sebep olabilir
  • Akne döküntülerini (genellikle deri duyarlılığından kaynaklanan ve bir hafta içinde kaybolur)
  • Cilt kuruluğu (bazen iğneli epilasyon sonrası cilt kuruyabilir. Basit bir nemlendirici ile bu sorunu üstesinden gelmek mümkündür.)

Uzman ipucu: Eğer uzun vadeli yan etkilerden müzdaripseniz doktorunuza danışarak uygulama öncesinde antienflamatuar veya antihistamin bir ilaç kullanabilirsiniz.

Nadir Görülen İğneli Epilasyon Yan Etkileri

Nadiren aşağıda listelenen yan etkiler ile karşı karıya kalabilirsiniz

Kalıcı İzler ve Çukurların Oluşumu

Bazı nadir durumlarda, operasyon cildinizin zarar görmesine, kabuklar oluşmasına ve bu kabuklar kalktığında da kalıcı izler kalmasına sebep olabilir. Bu izlerin oluşması 6 ile 12 ay sürebilir.

Kalıcı yara izlerinin oluşmasında iki temel sebep bulunmaktadır. Bölgede tedavinin çok fazla uygulanması veya kullanılan akımın gereğinden fazla olması istenmeyen izler kalmasına yol açabilir.

Bunu engellemek için ödevinizi iyi yapmalı ve iyi bir iğneli epilasyon uzmanı bulmalı bulmalısınız.

Uzman İpucu : Eğer iğneli epilasyon sırasında kalıcı yara izleri oluştuysa, etkilenen bölgeyi iyileştirmek için dermatoloğunuz ile görüşerek kimyasal peeling, lazer, alfa hidroksit asit gibi yöntemleri uygulatabilirsiniz.

 

Previous İğneli Epilasyonda Hissedilen Acıyı Azaltma Yolları
Next Lazer Epilasyon ve İğneli Epilasyon Arasındaki Farklar

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir