İğneli Epilasyon Türleri Nelerdir?


En İyi İğneli Epilasyon Türü Hangisidir?

Galvanik, Termoliz ve ikisinin karışımı olmak üzere günümüzde uygulanan 3 tip iğneli epilasyon modeli bulunmaktadır.

Sizlere iğneli epilasyonun nasıl işlediğini, 3 metot arasındaki farkları ve sizin için en iyi metodun hangisi olduğunu açıklayacağız.

İğneli Epilasyonun 3 türü:

 • Galvanik Elektroliz (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı)
 • Termoliz Elektroliz (Kısa Dalga Diathermi)
 • İkisinin karışımı

Galvanik Elektroliz Metodu ile İğneli Epilasyon

Türkiye ‘de en çok kullanılan ve iğneli epilasyon denildiğinde kastedilen yöntem budur.

Elektroliz yolu ile iğneli epilasyon, küçük miktarda elektrik akımının çok ince bir iğne ile kıl kökünde bulunan ve kılın büyümesinden sorumlu foliküllere iletilmesi ile yapılır. Elektrik akımına mazur kalan folikül ölür ve kılın deri ile olan bağlantısı tamamen kopar.

http://hairfreelife.com/wp-content/uploads/2015/02/bigstock-Labeled-Skin-And-Hair-Anatomy-81989468.jpg

Kıl yapısal olarak ölü hücrelerden oluşmaktadır. Tedavi, matrix olarak tanımlanan, sürekli bölünen hücrelerden oluşan ve kılların uzamasından sorumlu kıl folikülünün tabanında bulunan yapıya uygulanır.

Buna ek olarak, etkin tedavi için, yağ bezi altında bulunan Sebaceous Glang olarak tanımlanan hücrelerin de yok edilmesi gerekmektedir.

Amaç, folikülleri kalıcı olarak etkisiz hale getirmek ve kılın tekrar büyümesini engellemektir. Kıl, folikülün yerini belirlemede ve iğnenin ne kadar derine batırılacağının tespitinde yardımcı olmaktadır.

FDA Onaylı

Elektroliz metodu ile iğneli epilasyon şu anda FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış tek kalıcı kıllardan kurtulma metodudur. FDA halk sağlığını korumaktan sorumludur ve tıbbi cihazların kullanımını düzenleyen devlet kurumudur.

Galvanik elektroliz 150 yıldan daha fazla süredir kullanılan (ilk defa 1875 yılında kullanılmış) ve başarısı kanıtlanmış bir metottur.

Galvanik elektroliz daha da geliştirildi ve 1916 yılında uygulama süresini kısaltmak için üniteye 5 iğne daha ilave edildi. Bu çok iğneli yöntem olarak bilinir.

http://hairfreelife.com/wp-content/uploads/2015/01/bigstock-portrait-of-a-bearded-young-ma-74346289.jpg

Bu sistemde folikülü yok etmek için kimyasal reaksiyondan faydalanılır. Kıl köküne uygulanan çok düşük miktardaki elektrik akımı ile fölikül tabanında bulunan tuzlu su reaksiyona girer ve sodyum hidroksit oluşur. Bu doğal kimyasal, etrafında bulunan hücreleri yok ederek folikülü öldürür ve kılın tekrar uzamasını engeller. Oluşan kimyasal, iğne çıkarıldıktan bir süre sonra daha çalışmaya devam eder.

Çok iğneli galvanik elektroliz istenmeyen kıllardan kurtulmada çok başarılı olmasına rağmen çok zaman alan bir uygulamadır. Uygulama, her kıl için yaklaşık 3 dakika sürmektedir.

Bu metot genellikle sakal gibi kalın kıllar ve vücudun diğer bölgeleri için uygundur.

Termoliz (Kısa dalga Diyatermi)

1923 yılında kullanılmaya başlayan bu metot daha yeni bir galvanik elektroliz metodu olarak karşımıza çıkmaktadır.

http://hairfreelife.com/wp-content/uploads/2014/12/electrolysis.png

Bu yöntem, galvanik elektroliz ile çok benzer bir sisteme sahiptir. Bu yöntemde foliküllere elektrik akımı yerine yüksek frekansta radyo enerjisi verilir.

Kıl folikülüne batırılan iğne, yüksek frekans sebebi ile folikülü titretir. Folikül tabanında bulunan hücrelerdeki su molekülleri oluşan ısı ile beraber hücre dokusunun yok olmasına sebep olur.

Bu işlem kısa sürede yapılmakla birlikte, galvanik elektroliz kadar etkili bir yöntem değildir ve genellikle çok ince kıllar için kullanılır.

İki Yöntemin Karışımı

Özetle, bu bir etkili yöntem, galvanik elektroliz ve termolizin bir kombinasyonudur. Üç metodun en yenisi olan bu metot, 1945 yılından beri kullanılmaktadır.

http://hairfreelife.com/wp-content/uploads/2015/02/bigstock-Common-Goals-68290210-175x250.jpg

Galvanik akım sodyum hidroksit oluştururken, yüksek frekanslı termoliz sodyum hidroksitin titreyerek ısınmasına sebep olur. Isınan sodyum hidroksit güçlenir ve titreşimden ötürü kıl folikülünün her noktasına ulaşır.

Bu yöntem, termoliz kadar hızlı olmasa da, kıl başına ilave 7 saniye eklediği için galvanik metottan çok daha etkili bir yöntemdir.

Her Yöntemin Avantaj ve Dezavantajları

Artıları

Galvanik Elektroliz İle İğneli Epilasyon

 • Kanıtlanmış olumlu sonuçlar
 • Etkin bir şekilde kıvırcık kılları yok edebilir
 • En az yeniden uzama ile 3 yöntem içindeki en etkili olanı
 • Isı uygulanmadığından ötürü çevredeki hücrelerde bir etki oluşturmaz

Termoliz İle İğneli Epilasyon

 • Hızlıdır – kıl başına 1-3 saniye
 • Sonuçlar anında görülebilir

İki Yöntemin Karışımı

 • Hızlıdır – kıl başına ilave 7 saniye ekler
 • Yeniden kıl büyümesi termolizden daha azdır

Eksileri

Galvanik Elektroliz İle İğneli Epilasyon

 • Uygulama süresi uzundur – Kıl başına minimum 3 dakika

Termoliz İle İğneli Epilasyon

 • Bu yöntem, kıvırcık kıllar için uygun değildir
 • Kılların yeniden büyüme oranı yüksektir.
 • Çevreleyen dokular ısıtıldıklarından ötürü sınırlı bir tedavi imkanı sunar.
 • Çok hafif ve ince kıllarda etkilidir.
 • Sadece anajen (büyüme evresindeki) kıllarda işe yarar

İki Yöntemin Karışımı

 • Çevreleyen dokular ısıtıldıklarından ötürü sınırlı bir tedavi imkanı sunar.
 • Galvanik yöntemde yan ürün olarak ortaya çıkan hidrojen gazı ısıtıldığında patlamaya yol açabilir

Genel olarak Elektroliz İğneli Epilasyon

İğneli epilasyonun geniş ve yoğun yüzeyler üzerine uygulanmasının oldukça masraflı ve zaman alıcı olduğunu vurgulamak gerekir.

 

Bir erkek için sakalın tamamının yok edilmesi için haftada 3-6 saatten yaklaşık 5 yıl boyunca her hafta uygulama yapmak gerekecektir. Seans başına uygulama zamanı yıldan yıla düşecektir anca bu hali ile bile büyük bir zaman gerekmektedir.

Maliyete gelince böyle bir uygulama için yaklaşık 50.000Tl gibi bir bedeli gözden çıkarmak gerekir.

Bu nedenlerle, vücudun her bölgesinde kullanılabilen elektroliz ile iğneli epilasyon yöntemi, yaygın olarak yüz kılları, koltuk altı kılları ve bikini bölgesi gibi küçük alanlarda kullanılmaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak, elektroliz ile iğneli epilasyonun üç yönteminden, en hızlısı ve eş zamanlı sonuç veren yöntem termoliz olarak karşımıza çıksa da, bu yöntem ince ve düz kıllar için uygundur.

İki yöntemin birlikte kullanılması ise termolize göre süreyi uzatmakla birlikte bu yöntem de düz ve orta kalınlıktaki kıllar ile sınırlıdır.

Çok iğneli galvanik elektroliz ile iğneli epilasyon yöntemi ise yoğun ve kalın kıllarda en başarılı yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde kılların yeniden çıkma oranı çok azdır; ancak, bu yöntem çok zaman almaktadır.

http://hairfreelife.com/wp-content/uploads/2014/08/fda.png

Kararınız ne olursa olsun, herhangi bir epilasyon programına başlamadan önce, iğneli epilasyonu yaptıracağınız merkezin kullanılmakta olan cihazın T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan veya FDA’ dan (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı olduğuna ve operatörün tıbben eğitimli ve gerekli belgelere sahip olduğundan emin olun.

Previous İğneli Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular
Next İğneli Epilasyon Uygulamasında Tasarruf Yöntemleri

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir