İğneli Epilasyon İle Kıllardan Kurtulma Rehberi – Gerçekler ve El Kitabı

İğneli epilasyon, kıl kökü foliküllerinin daimi olarak öldürülmesi ve tekrar büyümeyi engellemesi için kıl köklerine elektrik akımı gönderilmesi ile yapılır. Amerika Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tek kalıcı epilasyon yöntemi olan iğneli epilasyon, tüm vücuda uygulanabilir.

Dilerseniz bu dokümanın tamamını içeren yazdırılabilir pdf dosyasını indirebilirsiniz.

İğneli Epilasyon Yöntemleri

İğneli epilasyonun 3 tipi bulunmaktadır, galvanik elektroliz, termoliz ve ikisinin karışımı.

Galvanik Elektroliz (Türkiye’de uygulanan iğneli epilasyonda büyük oranda bu yöntem kullanılmaktadır)

İğneli Epilasyonda İğne Kıl Köküne Batırılır
Her kıl kökünün tek tek işlem görmesi gerekli olduğu için, iğneli epilasyonun işlem süresi, lazer gibi diğer epilasyon türlerine göre çok daha uzun sürmektedir.

Bu iğneli epilasyon yönteminde, elektrik akımı direk kıl köküne verilir. Operasyonu uygulayan uzman, çok ince bir iğneyi kıl köküne yerleştirir ve kıl kökünde bulunan foliküllere kısa atışlarla elektirik akımı verir.

Elektrik akımı, kıl kökündeki folliküllerde bulunan tuzlu su çözeltisinde gerçekleşen bir reaksiyonu tetikleyerek, kılların büyümesini sağlayan folliküllerin ayrışarak işlevlerini yitirmesine sebep olur.

Elektroliz, her kıl kökünün ayrı ayrı işlenmesini içerir; bu nedenle, özellikle kıl yoğunluğu fazla olan büyük bölgelerde uygulanması genellikle fazla zaman gerektirir.

İğneli Epilasyon, yüzde 80’lik bir başarı oranıyla (bu yöntemle tedavi edilen kılların% 80’i öldürülür), kullanılan en etkili epilasyon yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda Amerika Food and Drug Administration (FDA) tarafından kalıcı olarak onaylanmış birkaç yöntemden biridir.

Termoliz Yöntemi ile İğneli Epilasyon

Flash epilasyon olarak da bilinen bu epilasyon yöntemin Galvanik Elektroliz ile çok benzerlik göstermekle birlikte aralarındaki temel fark iğne ile elektrik akımı vermektense elektrik akımı ile ısı vermek ve kıl kökündeki foliküllerin tabanına buluann hücrelerin ısıtarak elektrokoagülasyon yöntemi ile kalıcı şekilde öldürülmesine dayanır.

Termolizin her saç türüne uygun değildir. Genellikle sadece kısa köklü tüyler için uygundur. Galvanik Epilasyon yönteminde %80e ulaşan kıl kökünü tek seferde öldürme başarısı, termoliz ile ancak %10-15’lik bir başarı oranı sağlar.

Güvenlik ve Potansiyel Riskleri

İğneli epilasyon diğer tüm operasyonlar gibi çeşitli riskler içerir. Onaylanmış ve deneyimli bir iğneli epilasyon uzmanı bulmak için zaman ayırmak, bu risklerin mini mize edilmesine hatta tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

İğneli Epilasyon Sonrası Olası Yan EtkilerTedaviden Sonra Oluşan Yan Etkiler

İğneli epilasyon seansından bir saat sonra hafif rahatsızlıklar, lokal şişlikler ve hafif kızarıklıklar oluşabilir. Bunlar genellikle bir gün içinde kaybolur ve kalıcı bir tedavi işareti kalmaz.

Olası yan etkiler şunlardır:

  • Tedavi alanının çevresindeki cilt kızarıklıkları
  • Gözeneklerin etrafında koyu renk lekeler
  • Cildin dokusunda değişiklik
  • Hafif rahatsızlık
  • Lokalize, küçük şişlikler

Bazı durumlarda, küçük kabuklu yaraların oluşabilir. Bunlar, hafif kabuklar olup genellikler birkaç gün ile bir hafta içerisinde düşer.

Elektroliz işlemi saç büyümesini sağlayan dokuları yok etmeyi gerektirdiğinden geçici kızarıklık ve şişlik beklemelisiniz. Önemli olan bu yan etkilerin ne kadar şiddetli olduğu ve ne kadar süreceğidir.

Kalıcı Yara İzi Oluşturma Tehlikesi

Elektroliz tedavisi doğru yapılırsa kalıcı yara riski yoktur. Bununla birlikte, bakım sonrası talimatlar doğru bir şekilde uygulanmaz ise, geçici izlerin oluşma riski çok düşüktür.

Aşırı tedavi, olası sorunların başlıca nedenlerinden biridir. Tecrübeli bir iğneli epilasyon (elektrolog) uzmanı, özellikle hedef bölgenin yüzey alanı büyükse, birden fazla seans talep edecektir. Özellikle hassas bölgelerde kısa süreli seanslar ve seanslar arasında cildin iyileşmesi için yeterince beklemek, tek seansta tüm kıllardan kurtulmaktan çok daha iyi seçim olacaktır.

Aşırı uygulanan iğneli eplisayon yara izlerine sebep olur mu?

Doğru epilasyon, foliküler etrafındaki dokuya değil de sadece kıl folikülüne zarar vermeyi amaçlamalıdır.
Aşırı tedavi, elektriksel / ısısal enerjisinin, sadece saç folikülüne zarar verilmesine değil, onları çevreleyen hücreleri tahriş etmeye ve bu hücreleri değiştirmeye sebep olabilir.

Hamilelikte İğneli Epilasyon

Hamilelikte İğneli EpilasyonHamilelik esnasında elektroliz yöntemi ile iğneli epilasyonun güvenilirliğini araştıran bir çalışma bulunmama ktadır. Bununla birlikte bu yöntemin fetüse zarar verdiğini gösteren bir vaka da bildirilmemiştir.

Termoliz (Flash) epilasyon ise elektrik akımını direk olarak kullanmadığı için hamilelik sırasında kullanılabilecek en güvenli iğneli epilasyon şekli olduğuna inanılmaktadır. Bu yöntemin kullanılmasının anneye veya doğmamış çocuğa bir tehlike oluşturmadığına inanılmaktadır, ancak; her ihtimale karşı göğüs ve karın bölgelerinde operasyon yapılmamalıdır.

İşlem sırasında elektrik akımının direk dokuya temas etmesi sebebi ile Galvanik Epilasyon yönteminin kullanılması önerilmez. Fetüs potansiyel olarak kendisine elektrik akımı iletebilecek iletken (amniyotik) bir sıvı ile çevrilidir. İngiliz Elektroliz Enstitüsü ve Derneği, sitelerinde bu potansiyel risk hakkında şunları söylüyor:

Eğer galvanik epilasyon (iğneli epilasyon) yaptırıyorsanız lütfen endişelenmeyin. Bu tip hamilelik sırasında da kullanılabilir ve özellikle yüz bölgesi için kullanımında herhangi bir sorun teşkil etmektedir. Pek çok insan, hamile olduğunu bilmeden bu işlemi yaptırdı ancak hiçbir sorunla karşılaşmadı. Eğer endişeleriniz varsa, lütfen bu konuyu doktorunuzla görüşün. İngiliz Enstitüsü ve Elektroliz Derneği
Herhangi bir kaygınız veya sorunuz varsa, epilasyondan önce hekiminizle ve epilasyon uygulamasını yapacak operatörle konuşmanızı şiddetle tavsiye ederiz

Elektroliz ve Kan Bağışı

Eğer düzenli kan bağışı yapıyorsanız, son iğneli epilasyon işleminden sonra kan bağışı yapmadan önce en az altı ay beklemelisiniz. Bu sadece, hepatit B gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonların yayılmasını önlemek için bir güvenlik önlemidir.

Vücudun hangi bölümlerinde iğneli epilasyon uygulanabilir?

Vücutta bulunan kulak içi ve burun kılları haricindeki tüm kıllardan iğneli epilasyon ile kurtulmak mümkündür. Yüz gibi bazı bölgeler diğerlerinden daha duyarlı olabilir ve aşırı tedaviden kaynaklı olası etkileri önlemek için seanslar arasında daha uzun süre bırakılmalıdır.

Genel tedavi alanları

İnsan vücudunun hemen hemen her bölgesi iğneli epilasyon ile kıllardan kurtulmak için uygundur, ancak; genellikle öncelik;

Kadınlarda
Dudak, boyun, göğüs, karın, koltuk altı, bikini çizgisi, parmaklar, ayak parmakları, bacak, çene gibi yüz alanları

Erkeklerde
Kaş, sırt, sakalların üstündeki yanaklar, üst kollar, burun üstü gibi bölgelere verilir.

İğneli Epilasyon Acıtıyor mu?

İğneli epilasyon işleminde duyacağınız acı, operatörün becerilerine, kullanılan ekipmana, kişisel hassasiyetinize, operasyoun uygulandığı vücut bölgenize ve uygulanan yönteme göre değişmekle birlikte, genel olarak duyulan acı çok fazla değildir.Doktorunuza danışarak ağrıyı azaltmak için uygulamadan önce uyuşturucu krem de kullanabilirsiniz.

Acıyı azaltmak için yapılabilecek işlemler:

İğneli epilasyonda hissedilen acıyı azaltmak için doktor tavsiyesi ile ağrı kesici kullanılabilir. Bazı operatörler, uygulamadan önce lokal anestezi sağlayan kremlerin kullanılmasını önermektedir. Epilasyondan önce ne tür bir ağrı kesici kullanmanız gerektiğini mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Ayrıca deneyimli operatörler, işlemi mümkün olduğunca ağrısız hale getirme konusunda size bilgi verecektir.

Bunlara ek olarak bir çok insan aldıkları kafein miktarını azaltarak ağrı düzeylerini azaltabileceğini bildirmektedir.

Tedavi Süresi

Kıllarınızdan kurtulmak için kaç seansa ihtiyacınız vardı?

Bu, tedavi ettiğiniz bölgeye, bölgedeki kıl yoğunluğuna ve genetik faktörler bağlı olarak değişken gösterir. Kişiden kişiye değişen kılların uzama süreleri de kaç seans iğneli epilasyona gidilmesini belirleyen önemli bir faktördür.

Genel anlamda, en iyi sonuç için en az 12 ay boyunca tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Bunun nedeni, çoğu insan için, vücuttaki tüm kılların kendini yenilesi için yaklaşık olarak bu süreye ihtiyaç duymasıdır.

Her kıl, döngüsel olarak uzama (anagen), dinlenme (katagen) ve dökülme (telojen) evrelerinden geçer. İğneli epilasyon sadece kılların üreme evresinde yapılırsa etkili olacaktır. Dolayısıyla, kılları yaşam döngülerinin doğru noktalarında yakalamak için uygun sayıda seansa ihtiyacınız olacaktır.

İhtiyacınız olan seans sayısını belirleyen diğer faktörler kılların kalınlığı ve cilt hassasiyetidir.

Kıllarımı Oturumlar Arasında Kesebilir miyim?

Evet, iğneli epilasyon ile ilgili yaygın yanlış anlamalardan biri kılların seanslar arasında büyümesinin gerekliliğidir. Gerçekte, iki seans arasında bacaklarda veya yüzde bulunan kıllarınızı makasla kesebilirsiniz. İğneli epilasyonun etkili olması için kılların yeni kesilmiş kıllardan uzun olmasına gerek yoktur.

Sonuçlar

İngiliz Elektroliz Enstitüsü ve Derneği, elektroliz yöntemi ile yapılan iğneli epilasyonun, kalifiye ve tecrübeli uygulayıcılar tarafından doğru bir şekilde uygulandığında DAİMA çalıştığını açıklamıştır.

İğneli epilasyon çok etkili bir kıllardan kurtulma yöntemidir, ancak; en iyi sonucu elde etmek için, genellikle birkaç ay sürecek düzenli bir seans planına uymak gerekmektedir.

Seansların deneyimli bir uygulayıcı tarafından yapıldığını varsayarsak, iğneli epilasyon son derece başarılı sonuçlar verir ve bu sonuçlar öngörülebilirdir.

Kalıcı Tüy Giderme

“Elektroliz yöntemi ile yapılan iğneli epilasyon kıl kökünü yok ettiği için kalıcı bir epilasyon yöntemi olarak kabul edilmektedir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) sayfalarında, iğneli epilasyonun, kılları güvenle yok etmede kalıcı sayılabilecek tek epilasyon metodu olduğunu bildirmiştir.

FDA’nın elektroliz yöntemi ile iğneli epilasyonu onaylaması neden önemlidir?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler vb. gibi ürün, hizmet ve ilaçları düzenleyen ABD Sağlık Banaklığına bağlı bir kamu kuruluşudur.

Bu onay, FDA’nın elektroliz tekniğini incelediği ve bunun güvenli olduğunu ve kılları kalıcı olarak yok ettiği anlamına gelir.

Öte yandan, lazerli epilasyon etkileri geçici olduğu için kalıcı epilasyon olarak pazarlanamaz ve lazerle epilasyon büyümede kalıcı bir azalmaya neden olabileceği gibi, elektrolizden farklı olarak ileride kılların büyümesini kalıcı olarak durduramaz.

Güvenilir bir İğneli Epilasyon Uzmanı Nasıl Bulunur?

Eğer alanında saygın bir iğneli epilasyon uzmanı bulup yetersiz kişilerden ve epilasyon merkezlerinden kaçınmak istiyorsanız aşağıda sizleri korumak adına eklediğimiz maddeleri uygulayabilirsiniz.

İğneli Epilasyon Merkezi

Uygulayıcının Uygulama Yapmak İçin Resmi Belgesi Var mı?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen mevzuat ile iğneli epilasyon işleminin kimler tarafından yapılacağı belirlenmiştir. Bu bağlamda uygulama yaptıracağınız kişinin belgelerini (iğneli epilasyon yapabileceğine dair sertifika, mezun olduğu üniversiteden alınmış diploma vb.) mutlaka isteyin.

Eğer size bir belge sunamıyorsa, o kişinin resmi olarak iğneli epilasyon yapamayacağı anlamına gelecektir.

Örnek Bir Seans Alın

Uzun süreli bir anlaşma yapmadan önce mutlaka kısa süreli örnek bir seans isteyin. 15 dakikalık bir iğneli epilasyon seansı, uygulamayı yapacak uzman hakkında bir çok fikir verekcektir.

Seans sırasında kılların folliküllerden kolaylıkla çıkarılıp çıkarılmadığına bakmalısınız. Kıllar hiçbir direnç olmadan dışarı çıkmalıdır. Bu, uzmanın sizin kıl yapınızı anladığı ve makineyi cildiniz için doğru şekilde ayarladığının iyi bir göstergesidir.

İşlem sırasında, kıllarınızı cımbız ile aldığınızda hissettiğiniz his gibi bir his hissetmemeniz gerekir. Aksi bir durumda uygulanan prosedür kıl köklerinizin yeterince öldürülmediği anlamına gelir.

Elektroliz yöntemi ile epilasyon tamamen profesyonel eğitimli uygulayıcılar tarafından, tüm epilasyon teknikleri içinde çok etkili bir form olarak nitelendirilmektedir.

Çoğu sektörde olduğu gibi, bu sektörde de yetersiz uygulayıcılar bulunmaktadır. Bu kişiler ne yaptıklarını gerçekten bilmiyor ve bu yüzden doğru güzellik merkezini ve uygulayıcı seçmeden önce ödevinizi iyi yapmanız gerekmektedir. İşte bu noktada sizin için hazırladığımız 5 kolay adımda en iyi uzmanı seçme rehberine başvurabilirsiniz.

Previous Dolandırıcılık Uyarısı: İğne olmadan (Jelli Epilasyon) Transdermal Elektroliz
Next İğneli Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir