Evde İğneli Epilasyon Hakkında Gerçekler


evde iğneli epilasyon kıl kökü

Evde İğneli Epilasyon Hakkında Gerçekler

Evde iğneli epilasyon yapılması hakkında birçok soru olduğundan dolayı bu konu üzerinde bir çalışma yaptık ve sonuçlarını sizinle paylaşacağız.

İğneli Epilasyon ve Lazer Epilasyon kıllarla mücadelede kalıcı veya kalıcıya çok yakın sonuçlar veren pahalı, çok zaman gerektiren profesyonel uygulamalardır.

Evinizin konforunda uygulamanızı yapabileceğiniz bir makine satın almak çok pratik gibi görünse de yaptığımız araştırmalara göre Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), birkaç tane evde kullanılabilecek lazer epilasyon cihazını onaylamış olsa da henüz evde kullanılabilecek FDA onaylı bir iğneli epilasyon cihazı bulunmamaktadır.

Bu nedenle sizlere iğneli epilasyonun niçin sadece profesyoneller tarafından uygulanması gerektiğini ve evde uygulayabileceğiniz diğer seçenekleri anlatacağız.Evde İğneli Epilasyon

Profesyonel İğneli Epilasyon

Kıl kökünde bulunan foliküllere bir iğne yardımı ile elektrik akımı uygulayarak onları kalıcı olarak yok etme sistemi ile çalışan elektroliz yöntemi ile iğneli epilasyon metodu, FDA tarafından kalıcı olarak nitelendirilmiş tek epilasyon metodudur.

Foliküller kılların koparıldıktan sonra tekrar büyümelerini sağlayan hücresel yapılardır. İğneli epilasyon ile bunların yok edilmesi amaçlanır. Bu sayede yok olan foliküller, kılın tekrar büyümesini sağlayamayacaktır.

Kıllar, yaşam döngülerinin doğru zamanında (anajen faz) iğneli epilasyon işlemine tabi tutulursa, bir daha büyümeleri kalıcı olarak engellenmiş olacaktır.

İğneli epilasyonda her kıl tek tek işleme tabi tutulduğundan ötürü çok vakit gerektiren bir uygulamadır. Çene ve üst dudak gibi küçük bölgelere uygulanması tavsiye edilir.

Ayrıca bu uygulama bir miktar acıya sebep olmaktadır. Doğru yapılmadığı durumlarda kalıcı yara izlerine ve/veya enfeksiyona sebep olabilmektedir. Çok başarılı sonuçlar vermesine rağmen iğneli epilasyon pahalı ve çok zaman gerektiren bir uygulamadır. Kesin sonuçlar için bir çok seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Evde Elektroliz Metodu İle Epilasyon

Araştırmalarımıza göre piyasada ev kullanımı için üretilmiş, ancak FDA tarafından onaylanmamış, iki tip iğneli epilasyon cihazı bulunmaktadır. Birinci cihaz iğneli epilasyon merkezlerinde kullanılan cihazların yaptığı işlemi daha düşük güç ile yapar.

1- Evde İğneli Epilasyon Cihazı

Evde İğneli EpilasyonBu cihazda, iğne kıl folikülü içine yerleştirilir ve  elektrik akımı verilerek kıl fölükülü yok edilir. Eğer iğne doğru batırılmaz ise deri hasarı ve yara izi riski oluşmaktadır.

İlk endişe doğru kullanılmadığı takdirde muhtemel kalıcı cilt zararı iken, bu makinelerin kalıcı epilasyon sağlama beklentilerine dair bir garantileri de yoktur. Daha düşük voltaj ve doğru cihaz kullanılmıyor ise veya geçerli kıl folikülüne doğrudan uygulanması sağlanamaz ise, tedavi edildiği sanılan kılın büyük oranda artacağı olasılığı vardır.

Transdermal Elektroliz İle Epilasyon (Jelli Epilasyon)

Halk arasında Jelli Epilasyon olarak da bilinen bu tip cihazlar evde deri üzeri elektroliz cihazı olarak tanımlanmaktadır ve tam anlamıyla bir kandırmacadır.

Bu cihazların deri üzerine sürülen jele elektrik vererek kıl foliküllerini öldürdüğü ve dolayısıyla kılların tekrar uzamasının engellendiği ileri sürülse de bu tek kelime ile dolandırıcılıktır.

Bu sistem üzerine yapılmış hiçbir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Bunun sebebi basit bir fizik kuralı ile açıklanabilir. Elektrik en kolay yolu seçer. Deri, kıla göre çok iyi bir iletkendir. Deri üzerine uygulanan elektrik akımının kıl vasıtasıyla kıl köküne iletilmesi ve foliküllerin öldürülmesi pratikte imkansızdır.

Deri üzerine bir jel sürülmesi ile jele akım uygulayarak kalıcı epilasyon yaptığını söylenen tüm aletlerden uzak durmanız paranızın ve vaktinizin kaybolmasını engelleyecektir.

Evde İğneli Epilasyon İçin Kullanılabilecek Alternatif Yöntemler

Eğer amacınız kalıcı epilasyon ise ve kıllardan ömür boyu kurtulmak istiyorsanız başvurmanız gereken tek yöntem bir profesyonel tarafından uygulanan elektroliz metodu ile iğneli epilasyon metodu olmalıdır.

Sağlık bakanlığı kimlerin iğneli epilasyon yapabileceğini genelgeler ile belirlemiştir. Lisans sahibi kişiler ile çalıştıkları merkezleri sıkı bir şekilde denetlenmektedir.

Profesyonel bir uygulayıcı ile yapılan iğneli epilasyon, beklediğiniz kalıcı sonuçları almak için tek yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eğer yarı kalıcı ile kalıcı arasında değişen sonuçlar (kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye göre değişebilir) sizin için yeterli ise, lazer epilasyon sizin için bir seçenek olabilir.

Ev kullanımı için üretilmiş lazer / IPL epilasyon cihazları, güzellik merkezlerinde kullanılan ve kullanımı uzmanlık gerektiren ekipmanlara göre daha düşük güçte çalışmaktadır.

Sonuç

Piyasada ev için üretildiği söylenen hiçbir iğneli epilasyon cihazının kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Bu makineler profesyonel makinelerin yapacağı uygulamadan çok daha az etkilidir. Yanlış kullanıldıklarında kalıcı cilt hasarı veya elektrik çarpmasına sebep olmaktadır.

“Transdermal Elektroliz”, diğer adı ile Jelli Epilasyon, başka bir ev kullanımı için üretilen epilasyon makinesi olmakla birlikte tam bir aldatmacadır ve kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Kalıcı epilasyon için benim önerim, ev tipi cihazların tamamından kaçınmak ve uygulamayı sertifikalı bir merkezde, bir profesyonele uygulatmaktır.

Eğer kılların azalmasını veya yarı kalıcı olarak yok edilmesini amaçlıyorsanız tavsiyem, evde yurt dışında onaylanmış bir ev tipi lazer epilasyon makinesi ile uygulayabileceğiniz veya bir profesyonele yaptırabileceğiniz lazer epilasyon uygulamasıdır.

Previous 5 Adımda Mükemmel İğneli Episayon Uzmanını Bulma
Next Dolandırıcılık Uyarısı: İğne olmadan (Jelli Epilasyon) Transdermal Elektroliz

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir