Dolandırıcılık Uyarısı: İğne olmadan (Jelli Epilasyon) Transdermal Elektroliz


Transdermal Elektrolizin (Jelli Epilasyon)

Dolandırıcılık Uyarısı: İğne olmadan (Jelli Epilasyon) Transdermal Elektroliz

Son zamanlarda çeşitli ilanlarda çok değişik bir epilasyon modeli olarak Transdermal Elektrolizin (Jelli Epilasyon) pazarlandığı dikkatimizi çekti.

Bazı siteler, iğneli epilasyonun tüm sonuçlarının iğne kullanmadan uygulanan bir yöntem ile mümkün olduğunu, bunun da deri üzerine elektrik akımı uygulayarak yapıldığını iddia etmektedir.

Bunun, ne yazık ki, açık bir aldatmaca, pazarlama tekniği, olduğunu anlamak için basit fizik kurallarına bakmanız yeterlidir.  Makalemizde bu sistemin Nasıl bir kandırmaca olduğunu anlatacağız.

İğneli epilasyon temeli bilimsel araştırmalara dayanan ve kalıcılığı kanıtlanmış tek epilasyon metodudur. Bu prosedürde, bir iğne dermal Papila’ya batırılır. Kıl folikülünü öldürerek kılın tekrar uzamasını engellemek için az miktarda elektrik akımı verilir.

Transdermal elektrolizi açıklamak için, iğneli epilasyonun tam olarak nasıl işlediğini anlatmamız gerekmektedir.

İğneli Epilasyon, kıllardan kurtulmanın çok başarılı bir yoludur ve kıl köküne çok ince bir iğne vasıtası ile elektrik verilmesi şeklinde uygulanır.

Bu uygulamanın başarısındaki en önemli faktör, elektrik akımının direk olarak kıl kökündeki foliküle uygulanmasıdır.

Eğer elektrik akımı kıl köküne uygulanmaz ise, bu sistem, kıllardan kurtulmak için yeterince etkili olmamaktadır.

Şimdi transdermal elektroliz üzerinden konuşalım. Transdermal kelimenin tam anlamıyla “deri yoluyla” anlamına gelir, transdermal elektroliz deri üzerine, iğne kullanmadan, elektrik akımı verme anlamı taşımaktadır.

Transdermal Elektroliz neden bir aldatmacadır:

1-Fizik Kurallarına Uygun Değil

Kıl inanılmaz kötü bir elektrik iletkendir. Oysa %70 oranında tuzlu sudan oluşan cilt çok iyi bir elektrik iletkenidir. Elektrik akımının daima temel olarak daha az direnç gösteren yoldan ilerleyeceği göz önüne alındığında kıl köküne ya çok az akım iletilecek yada hiç iletilmeyecektir.

Transdermal elektroliz, etkili bir epilasyon uygulaması olabilmesi için, temel fizik kanunlarını hiçe sayarak deri üzerinden kıl köküne uçmak zorunda kalacaktır.

2-Bilimsel Verilerin Eksikliği

İğneli epilasyon kadar başarılı ancak onun hiçbir yan etkisini göstermeyen ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir epilasyon cihazı, üreticisine çok ciddi kazançlar sağlayabilmektedir. Ancak, şimdiye kadar Transdermal Elektroliz hakkında hiçbir bilimsel araştırma yapılmamış ve yayınlanmamıştır.

Bununla birlikte, lazer epilasyonu geliştirmek için milyonlarca dolar harcanmakta ve her yıl ortalama 20 tane lazer epilasyon ile ilgili çalışma yapılmaktadır.

Sonuç – Uzak Durun!

Sonuç olarak, çok az fizik bilgisi olan bir kimse 1. bölümde anlatılan fizik kanunundan dolayı, Transdermal Elektroliz’in (Jelli Epilasyonun) araştırma yapmaya değmeyecek bir uygulama olduğunu bildiğinden, ürerinde araştırma yapma ihtiyacı duymaz.

Açıkçası, bu bir dolandırıcılıktır ve kesinlikle uzak durulması gereken bir konudur.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış tek kalıcı epilasyon metodudur. İğneli epilasyon hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu yazımıza bakabilirsiniz.

Previous Evde İğneli Epilasyon Hakkında Gerçekler
Next İğneli Epilasyon İle Kıllardan Kurtulma

No Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir